Snart bliver der endnu en grund til at kigge nærmere på Esbjerg Strand. Her er et nyt udsigtstårn ved at blive opført som et på én gang let og markant vartegn i det nye havnemiljø.
Udsigtstårnet er blevet til i et samarbejde mellem K. S. Kristensens Mindefond, Fiskeri- og Søfartsmuseet og Esbjerg Kommune. Fonden har doneret ca. 1,2 mio. kr. til Fiskeri- og Søfartsmuseet, som i samarbejde med Esbjerg Kommune opfører tårnet. Esbjerg Kommune bidrager med ca. 0,7 mio. kr.
Til alle Esbjergs borgere
Museumsdirektør for Fiskeri- og Søfartsmuseet, David Dupont-Mouritzen, glæder sig over samarbejdet med fonden og kommunen om det nye udsigtstårn:
– Jeg vil gerne sige en stor tak til K. S. Kristensens Mindefond for den flotte donation, som har gjort det muligt at opføre et skulpturelt udsigtstårn. Tårnet kan styrke områdets identitet og attraktivitet, og det er noget, der ligger museet meget på sinde. Det mest tilfredsstillende, jeg kan komme i tanke om, er at skabe noget sammen med andre. Og projektet her er et rigtigt godt eksempel på, hvad vi kan få til at ske, når vi løfter i flok, siger museumsdirektør for Fiskeri- og Søfartsmuseet, David Dupont-Mouritzen.
K. S. Kristensens Mindefond deler begejstringen over samarbejdet og det nye tårn:
– K. S. Kristensens Mindefond er glad for museets beslutning om at modtage donationen og opføre udsigtstårnet. Fonden glæder sig over, at alle Esbjergs borgere i fremtiden kan nyde udsigten over Esbjerg Strand, de hvide mænd og indsejlingen til byen, siger bestyrelsesformanden for K. S. Kristensens Mindefond, advokat Peter Boe Christensen.
Også formand for Teknik & Byggeudvalget i Esbjerg Kommune, Søren Heide Lambertsen, glæder sig over samarb
