Crowdfunding er kommet for at blive. Det er en forholdsvis ny finansieringsform hvor man søger midler hos interesserede. I princippet kan alle søge midler til deres projekter. I det her tilfælde er det et projekt, der går ud på at gøre det nemmere for de mange turister, der vil opleve Vadehavet og områderne ved Vadehavet. Har man først prøvet at vandre rundt derude bliver man hurtig klar over at det kan være besværligt at have udstyr med. Selv net og spande bliver jættetunge i løbet af få timer. Mindre trækvogne er en god løsning. Mange steder syd for grænsen kan man leje trækvogne ved besøg i eks. dyrehaver og lignende.
Vadehavets Oplevelser tilbyder gæster guidede ture ud i Tøndermarsken, hvor de kan sanke mad
efter årstiden og opleve Nationalpark Vadehavets fantastiske natur og dyreliv. Nu vil virksomheden
åbne muligheden for, at endnu flere kan få oplevelserne på egen hånd.
Crowdfunding for trækvogne
“Jeg ønsker, at flere skal have muligheden for at gå ud og opdage Tøndermarsken og Vadehavet i
hyggeligt og sundt samvær og dele mindeværdige og lærerige oplevelser med hinanden. Mit mål er at
crowdfunde 30.000 kroner, så jeg kan købe ti trækvogne, som folk kan leje for 595 kroner for en hel dag og gå sig en dejlig tur i området uden at bekymre sig om at slæbe rundt på en masse,” siger Morten Riis, der ejer virksomheden Vadehavets Oplevelser.
I trækvognene vil der være kort over den nye Marskstien. Der kan også være fiskenet, regnslag, en
brochure over de mest almindelige fugle og planter, kikkert og en madpakke, afhængig af hvad man
har behov for og lyst til. Store dele af den nye Tønder Marskstien er asfalteret, så en trækvogn nemt
kan trille afsted. Samtidig har virksomheden kig på en model, som ikke vejer ret meget, er
terrængående og med punkterfrie hjul.
”Det skal være, så børnefamilien lige kan løfte børnene op og give dem en pause undervejs på turen,”
siger initiativmanden.
Målgruppen inkluderer også ældre, understreger Morten Riis.
”Jeg får ofte besøg på mit kontor i Grøbleriet midt i Højer af ældre, som har været ude at gå mange
kilometer i området. Tit har de en del grej med som ekstra tøj, tæppe og fuglebog, som de med fordel
kunne have i en trækvogn og gå mere frit.”
Det er planen, at trækvognene fra juni skal placeres i Grøbleriet og på Højergård, hvorfra der er mulighed for at vandre både korte og lange strækninger i naturen og forbi kulturoplevelser som Højer Mølle og
Vidåslusen.
Crowdfundingen åbner i dag og løber 50 dage frem på portalen Boomerang.dk. Det er et
såkaldt ‘flexible funding’-projekt, hvilket betyder, at beløb går til projektet, uanset om indsamlingen
når sit samlede projektmål eller ej. Alle beløb er velkomne, der er intet minimum. Støttebeløb over
250 kroner belønnes med et gavekort på samme beløb til en ‘Gå ud og opdag Tøndermarsken-tur’.
