Modtagelsen af Kongeparret mandag den 28. juli 2025 kl. 16 på Gråsten Torv forventes at samle mange mennesker. Derfor er opfordringen at komme i god tid og tage opstilling langs hele ruten. Gråsten midtby vil være spærret for trafik hele dagen, og bilister henvises til fire centrale parkeringspladser.
Det anbefales, at man kommer i god tid, og det er bedst, hvis man kan gå sig til rette, tage cyklen eller bruge kollektiv trafik som tog og bus, hvis man ønsker at deltage i modtagelsen af Kongeparret i Gråsten mandag den 28. juli kl. 16.
For mange mennesker forventes at deltage i modtagelsen på Gråsten Torv, når Kongeparret tager sommerophold på Graasten Slot.
Hvis vejret tillader det, vil Kongeparret gå fra Torvet til Graasten Slot via Slotsgade, når selve modtagelsen på Torvet i Gråsten er slut.
Derfor opfordrer Sønderborg Kommune interesserede til at tage opstilling langs Slotsgade, hvis der er fyldt op på Torvet.
Veje spærret
I forbindelse med Kongeparrets modtagelse har Sønderborg Kommune besluttet at spærre centrale veje i Gråsten by mandag den 28. juli fra kl. 10-18. Det drejer sig om:
- Torvet
- Slotsgade
- Slotsbakken (mellem Slotsgade og Felstedvej)
- Nygade (mellem Slotsgade/Torvet og Ringgade)
- Fredensgade (mellem Slotsgade til Fredensgade nr. 11)

Parkering på dagen
Hvis man kommer i bil, så anbefales følgende fire områder til parkering i Gråsten:
Ahlmannsparken, Ahlefeldvej 4, Gråsten (her er der også 8 handicappladser)
Politigrunden på Kongevej, Gråsten (ved rundkørslen)
Peter Marcussens Plads, Emmas Have 20, Gråsten
Ringriderpladsen, Johs Kocksvej, Gråsten
Lukning af p-pladser
Modtagelsen af Kongeparret betyder, at de offentlige p-pladser på Slotsgade er lukket hele dagen.
