Turisterne er ude med fiskestangen i det sønderjyske

Sara Eggert fra Ahrensburg fik Full House i Mjøls Lystfskeri - Pressefoto - 3793

Turisterne er vilde med at fange deres aftensmad i Mjøls Lystfiskeri

  • Vi har heldigvis været forskånet for fiskesygdommen IHN og det samme har vores leverandør, fortæller Thomas Heisel fra Mjøls Lystfiskeri.

Både lokale og turisterne har fundet frem til Mjøls Lystfiskeri som er stedet, hvor man næsten altid får fisk på krogen.

– Vi har gjort den ene af søerne, SØ1, til et område, som vi kan anbefale både til nybegyndere, turister og familier, der har lyst til at opleve naturen og fange en ørred sammen med børnene, og så kan de også grille den ved søen, hvis de har lyst til det, lyder det fra Thomas Heisel.

Søndag eftermiddag var det Sara Eggert fra Ahrensburg, der så at sige fik Full House på krogen i Mjøls Lystfiskeri. Så hun sikrede sig og familien aftensmaden.