Håndværkerne startede med renoveringen af bygningen, der ligger på adressen Storegade 3 på Torvet i Tønder et par måneder før jul.
I mellemtiden er taget blevet skiftet og lyser prægtigt rødt med en flot gul facade ud mod Torvet og gågaden.
– Vi forventer at være klar med værelserne til hoteldrift om ca. seks måneder, lyder det fra bygmester Dennis Bruhn, der er ejer og direktør for Byggefirmaet Jens Hansens Eftf., der er hovedentreprenør på projektet.
– Og måske udvider vi det til hele 15 værelser, fortæller bygmester Dennis Bruhn . Udover hotelværelserne renoveres der også 3 lejligheder i bygningen.

Hoteldrift og spisested
Bygningen har så sent som i november og december været udlånt til et lokalt spisested, der udvidede med buffet i de to hektiske jule-måneder i cafeen, der ligger i gadeniveau ud til gågaden i Tønder.
Tidligere var Cafè Arthur i bygningen.
– Når nu der udvides med 13 eller måske 15 hotelværelser og 3 lejligheder, så er det ejerens hensigt, at en forpagtning vil være særdeles attraktiv med både cafèdrift/spisested og udlejning af hotelværelser.
Ejer af bygningen er Quality Estate ApS, hvis grundsten er opkøbning af slidte markante bygninger i lokalområdet, og renovere dem som de har fortjent udfra det oprindelige håndværksmæssige omhu der har været.
Ejendomsmæglerfirmaet Nordicals kan kontaktes ved forpagtningsinteresse.
Turistbranchen mangler overnatningsmuligheder – hilser hotellet velkommen
Turistbranchen i Tønder kommune har igennem flere år gjort opmærksom på, at der savnes overnatningsmuligheder.
Turistdirektør Colin John Seymour, Jr. fra Visit Rømø Tønder er da også begejstret over tiltaget på Torvet i Tønder.
– I Tønder kommune er alle sejl sat for en fortsat fremgang hvad angår turismen.
Kommunens tiltag via bl.a Tønder Marsk Initiativet med nye stier, udsigtsplatform ved Vidåslusen og de eksisterende fyrtårne i form af Tønder Festival, Sort Sol, Vadehavsøsters, en gågade med liv, arrangementer og særdeles gode shoppingmuligheder, fødevarer med baggrund i Vadehavsområdet, og meget mere, viser tydeligt, at der vil være brug for yderligere overnatningsmuligheder, og her kommer hoteldriften på Torvet til at passe ind i et system, der både kan og vil vækste i løbet de kommende år.
– Placeringen i selve midtbyen er perfekt med Tønders særdeles gode kulturelle muligheder, slutter turistdirektøren.
