Den statslige Bredbåndspulje er netop åbnet med 25 mio. kroner i puljen til at hjælpe husstande i områder, der døjer med dårligt internet. I Syd- og Sønderjylland kan hele 501 adresser potentielt få del i puljen og dermed se frem til lynhurtigt internet, men det kræver, at de rykker hurtigt.
I Syd- og Sønderjylland døjer hele 501 adresser med dårlig internetdækning, men nu er der hjælp at hente.
Den statslige Bredbåndspulje er nemlig lige åbnet, men de støtteberettigede skal rykke hurtigt, hvis de skal nå at komme i betragtning til de i alt 25 mio. kroner, der er afsat til puljen i år. For fristen for at ansøge Bredbåndspuljen er 21. september – altså om bare 24 dage.
– Den gode nyhed er heldigvis, at det faktisk ikke kræver meget mere end at indtaste sin adresse og kontaktinformationer på en hjemmeside, og så har du faktisk et lod i puljen. Så sidder man derude og bander over ens internetforbindelse, så vil jeg virkelig anbefale, at man undersøger, om man er støtteberettiget, og hvis man er, så få sendt en ansøgning afsted, siger Carsten Bryder, administrerende direktør i fiberselskabet Sinal.
Sidste år blev der i gennemsnit givet 66.450 kroner i støtte til de adresser, der fik tilskud fra puljen. Det svarer til, at omkring 376 adresser i år vil kunne få støtte til at få etableret en lynhurtig bredbåndsforbindelse, der som minimum kan levere hastigheder på 1.000 mbit.
Bredbåndspuljen er målrettet adresser, der ligger uden for en byzone og som aktuelt har adgang til internethastigheder på mindre end 100 Mbit/s på en fast bredbåndsforbindelse og mindre end 600 Mbit/s via mobilt bredbånd.
Samtidig skal der være mere end 400 meter til nærmeste adresse, der opfylder de samme betingelser. Derudover skal der være mere end 100 meter til nærmeste adresse, der allerede har adgang til bredbånd med hastigheder på mindst 1.000 Mbit/s.
– Det kan selvfølgelig være svært at vide, om man opfylder de her krav, men Digitaliseringsstyrelsen sender faktisk besked direkte til de støtteberettigede både via eBoks og et fysisk brev. Og kan man ikke vente, så er der også et simpelt opslagsværktøj på styrelsens hjemmeside – og ellers står vores medarbejdere også altid klar med rådgivning på telefon 7518 8050, siger Carsten Bryder.
Sinal driver Danmarks største fibernet, som dækker store dele af Jylland, og selskabet har mange års erfaring med at etablere fiberforbindelser i områder, hvor der ellers kan være langt til hurtigt internet. Derfor lyder opfordringen fra Carsten Bryder klar: Tjek, om din adresse er støtteberettiget, og få sendt ansøgningen afsted, inden fristen udløber.
Kommune
Antal støtteberettigede adresser
Billund
51
Esbjerg
31
Fanø
12
Fredericia
10
Haderslev
16
Kolding
31
Sønderborg
23
Tønder
39
Varde
67
Vejen
64
Vejle
110
Ærø
10
Aabenraa
37
