Marskdestilleriet har dedikeret ny ginlikør til Hverdagens Helt

Der er ro over den i brænderiet i Rørkær ved Tønder denne solskinnende dag i juli måned. Hans Sjursen og konen Pernille er i gang med at pakke den nye ginlikør, der har fået betegnelsen My Hero og produceres i fem smagsretninger.

– Vi har åbnet et salgssted i Havneby på Rømø hvor vi sælger vore produkter fredag, lørdag og søndag hver uge indtil vi flytter det hele fra Rørkær til Rømø, fortæller Hans Sjursen.

Den nye serie af ginlikør fra Marskdestilleriet har fået betegnelsen My Hero.
Pressefoto

My Hero

Når den nye serie af ginlikør har fået betegnelsen My Hero, skal grunden findes i starten af dette år hvor Hans Sjursen mistede sin søn. Sønnen var lærer, og var måske ikke den mest udfarende, men han havde en særlig omsorg for de elever, der ikke lige var blandt de stærkeste.

– I mine øjne var han en helt, en ægte hverdagens helt, der gerne og med omsorg tog sig af, og hjalp de svage elever, og jeg må tilstå, at midt i al sorgen over at miste min søn, har jeg givet mig selv den opgave, at være med til at få dem, der hjælper andre hyldet.

– Vi kender alle en Hverdagens Helt. Ham der hjælper andre. Ham, der lige slår græsplænen for det ældre ægtepar, der bor ved siden af. Hende, der lige holdt ekstra øje med børnene i trafikken. Dem, der gør en forskel og er med til at glæde andre fordi de stabler et arrangement på benene.
En Hverdagens Helt kan også være de unge mennesker, der bruger et par timer på at sidde og få en snak eller et spil kort med de ældre på plejecenteret.
– Og hvorfor ikke belønne dette med en flaske ginlikør for at vise, at man værdsætter deres indsats?

Hans Sjursen, indehaver af Marskdestilleriet, mistede tidligere på året sin søn. Nu har han dedikeret den nye serie af ginlikør til sønnen og alle de andre hverdagens helte, der er med til at løfte hverdagen for andre og hjælpe dem. Foto: Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk

Fås også hos Letkøb Hellevad

Hele My Hero-serien fås også hos Letkøb Hellevad. Her er de på tilbud kr. 299,- for en flaske og kr. 500,- for to flasker. (Opdateret 27-07-2023)

Hele My Hero-serirn fås også hos Letkøb Hellevad. Foto: Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk

My Hero / Marskdestilleriet

“En helt er en, der er uselvisk, som er generøs i ånden, som bare forsøger at give så meget tilbage som muligt og hjælper folk. En helt for mig er en, der redder mennesker, og som virkelig bekymrer sig dybt.” – Debi Mazar
 
My Hero er en unik serie, der er inspireret af meget mere end de allerbedste ingredienser. My Hero er en personlig hyldest til et medlem af familien, der viede sit liv til at stå op for andre. Til en mand, bror, søn og lærer, der brugte sit korte liv på at hjælpe andre med at leve med værdighed. 

  

I hvert parti, vi laver, hylder vi hans generøsitet, ånd og medfølelse for andre. Vore tanker går til hans uselviske bidrag til dem, der var omkring ham, og samtidig hylder vi de mange andre hverdagshelte som ham, der står iblandt os. Til de mennesker, der fortsætter med at gøre det til deres mission i livet at gøre verden til et lidt bedre sted for deres medmennesker.
 
Hverdagens helte findes i alle samfundslag. De er de almindelige individer, der vælger at gøre en ekstraordinær forskel, ofte uden at søge anerkendelse eller belønning. Fra forældre, der plejer, vejleder og ofrer sig for deres børn, til frivillige, der giver deres tid og energi for at gøre en positiv forskel i deres samfund. Heltemod ligger i os alle, – det venter bare på at blive anerkendt og fejret. 

  

Med hver flaske My Hero inviterer vi dig til at anerkende og tænke på de helte, du kender og elsker, og de modige eksempler, de sætter for os alle med deres venlighed og hengivenhed.

For hver solgt flaske donerer vi et beløb til dem, der dedikerer deres liv for at hjælpe andre.  
(Fra Marskdestilleriet)