Nicolai Wammen udtaler: ”Regeringen følger situationen tæt. Status er, at politiet er klar til at rykke ud og styrke beskyttelsen af vores grænser, hvis behovet opstår. Hvis det skulle blive nødvendigt, kan der ske en hel eller delvis lukning af grænsen med et par timers varsel. Det har politiet beredskabsplaner for.”
Justitsministeriet oplyser:
”Danmark har siden krisen i 2015 taget en række lovgivningsmæssige initiativer, der kan bruges, hvis vi måtte opleve en væsentlig eller pludselig tilstrømning. F.eks. kan politiet i ganske særlige tilfælde meddele forbud mod bus-, tog- og færgedrift over danske landegrænser og der er mulighed for at indføre såkaldt transportøransvar ved de indre grænser.
Det mest vidtgående redskab er at aktivere den såkaldte nødbremse, der kan aktiveres i en krisesituation, hvor det europæiske samarbejde om behandling af asylsager reelt er brudt sammen. Nødbremsen betyder, at asylansøgere afvises ved grænsen til et sikkert land, som deltager i samarbejdet, og hvor deres asylsag kan behandles, så de ikke kan søge asyl i Danmark.”
