Udstilling om kæmpestor haj åbner til sæsonåbningsfest i Gram Lergrav nu på lørdag – GRATIS entrè

Gram Lergrav. Pressefoto

På lørdag den 28. marts holder Gram Lergrav sæsonåbningsfest, hvor alle er inviterede til en dag i fossilernes tegn. 

Der er gratis entré hele dagen, og besøgende får mulighed for at gå på opdagelse i lergraven med en fossiljagtguide. Gram Museumsforening sørger desuden for, at ingen går sultne hjem – grillen bliver tændt, og der vil være mulighed for at få en gratis grillpølse. 

Samtidig markerer dagen åbningen noget helt nyt i udstilling på museet.

I foråret 2025 blev det offentliggjort, at en fossil hajhvirvel fra den uddøde kæmpehaj megalodon, der blev fundet i Gram Lergrav i 1978, er fra verdens største haj. Nu bliver denne enestående hvirvel for første gang udstillet sammen med tænder fra det imponerende rovdyr 

I udstillingen vil det være muligt at holde en model af hvirvlen, så man selv kan måle, hvor stor hvirvlen fra en 24,3 m lang haj har været, og man kan også holde en model af en af hajens store tænder. 

Udstillingen af megalodon-hvirvlen er en del af optakten til museets 50-års jubilæum i 2026, der fejres lørdag den 9. maj. 

Megalodon-hvirvlen vil indgå i den faste udstilling fremover, og kan opleves i museet åbningstid fra den 28. marts. 

Sæsonåbningsfest den 28. marts 2026

Kl. 10-17 

Gratis entré 

Gram Lergrav 

Baggrund 

For 10 millioner år siden var store dele af Vest- og Sønderjylland dækket af Gramhavet. Her var et rigt økosystem med mange dyr som blandt krebsdyr, hvaler og kæmpehajen megalodon – det ved vi på baggrund af de fund, der er blevet gjort i Gram Lergrav gennem tiden. 

I 1978 fandt man fossile ryghvirvler fra en megalodon. I marts 2025 slog et internationalt forskningsprojekt fast, at lige præcis en af hajhvirvlerne fra Gram Lergrav er den største, der nogensinde er fundet, og dermed har verdens største haj svømmet i Gramhavet. Ud fra hvirvlen er hajen beregnet til at have været 24,3 m. 

Siden offentliggørelsen er fundene blevet undersøgt nærmere af museets palæontolog og konservator i samarbejde med forskere fra Danmark, USA og Australien. Foreløbige resultater er allerede blevet præsenteret på en international konference i Birmingham i november 2025, og en videnskabelig artikel er under udarbejdelse.