Onsdag den 20. maj 2026 kl. 19.00 afholdes der markvejsvandring med Foreningen By og Land Vestslesvig i Sølsted Mose.
Den ca. 255 ha store Sølsted Mose udgør resterne af en gammel hede- og højmose, som pga. dræning, opdyrkning og tørvegravning blev reduceret betydeligt op gennem 1900-tallet. For at genoprette en del af den ødelagte mose blev der 2010-16 gennemført et EU LIFE-projekt, hvor store områder blev ryddet for træer. Vandstanden blev hævet, og der blev påbegyndt græsning, som skulle holde nyopvæksten nede.
I 1993, 1996 og 2013 erhvervede Fugleværnsfonden 103 ha af mosen, mens resten stadig er privatejet. Sølsted Mose er en af de få sønderjyske hede- og højmoser med et helt specielt fugleliv. Der er iagttaget ca. 170 forskellige fuglearter i mosen.
Sølsted Mose er hjemsted for den sjældne mosgøgeurt. Mosen er desuden kendt som den sjældne fisk dyndsmerlingens måske sidste danske levested.
Sølsted Mose er udpeget som habitat- og fuglebeskyttelsesområde.
Turen ledes af Hans Holt, Løgumkloster, og Peter Kjer Hansen, Tønder. Hans Holt vil fortælle de gamle veje og markveje ved Sølsted samt om livet i mosen for husmænd, tørvestrygere og andet godtfolk. Peter Kjer Hansen vil især tage sig af naturfortællingerne, specielt fuglelivet.
Foreningen By og Land Vestslesvigs markvejsvandringer arrangeres for at gøre opmærksom på de gamle vejes og landskabers betydning og værdien af at bevare dem. Vandringerne kombinerer kultur- og naturhistoriske fortællinger, og deltagerne kommer ofte til steder, som ligger fjernt fra de almindeligt kendte vandrestier.
Turens længde: ca. 3 km.
Turledere: Hans Holt, Løgumkloster, og Peter Kjer Hansen, Tønder.
Mødested: Mødested: Parkeringspladsen syd for mosen, Brændevej, Sølsted.
Kontaktperson: Henry Holm Hansen tlf. 30 72 46 26.
Deltagelse er gratis for medlemmer af Foreningen By og Land Vestslesvig. Andre betaler kr. 20,-.
