Rømø Motorfestival ventes at give massiv trafik til og fra Rømø lørdag den 23. august 2025. Stranden lukkes for tilkørsel fra kl. 14-20.
I forbindelse med at motorfestivalens mange gæster skal hjem lørdag eftermiddag, spærrer politiet tilkørslen til stranden, så alle kørebaner udelukkende bliver brugt til at få folk væk fra stranden.
Krydset Vesterhavsvej/Lakolk spærres fra klokken 14 til senest klokken 20, og man kan dermed ikke komme gennem krydset til stranden eller til sommerhusområdet Lakolk
Skal man til sommerhusområdet Lakolk skal man benytte Småfolksvej. Skal man på stranden skal man komme i god tid før klokken 14 eller gå/cykle.
”Der er tale om rigtig mange mennesker, der skal hjem i løbet af kort tid, så der bliver et massivt pres. For at få den megen trafik afviklet hurtigst muligt og mest sikkert, så spærrer vi for adgang til stranden for motoriserede køretøjer fra klokken 14. Vi håber på borgernes forståelse og på at man vil sprede budskabet, så folk ikke kører til stranden på Rømø lørdag eftermiddag og må vende om”, siger politiinspektør Søren Munk Frederiksen.
Rømø Motorløb afvikles fra kl. 10.00 til 16.00 lørdag den 23. august 2025.
