Sønderjysk Kagefestival i Tønder – Også 2026-udgaven blev et besøgshit

Sønderjysk Kagefestival 2026 i Tønder - Måske landets sødeste festival. Fotos/video: Bent Schulz/Marskfotografen og Erik Egvad Petersen - www.sydnyt.dk

Det var og blev et hit, og et fantastisk godt inititativ, der blev taget af Julie Bjerre Hermansen og Signe Visbech Holm Pedersen fra Tøndermarsk Initiativet, da de søsatte Sønderjysk Kagefestival for første gang for mere end seks år siden.

Arrangementet er et fælles projekt med Rømø-Tønder Turist, Destination Sønderjylland og Tønder Handelsstandsforening og medlemmer som arrangører.

Og sidenhen har den sønderjyske kagefestival i Tønder udelukkende tiltaget i popularitet.

Ikke mindre en 7 kagestande – Hohenwarte, Guldbageren/Vor Bager, Klosterbageriet, Cafè Victoria, EUC Syd, Tønder Gymnasium og Kvickly Tønder havde hver forberedt sig med 3 lækre og prægtige smagsprøver på kager, der hører til det sønderjyske kagebord.
Og dem, der havde lyst kunne købe et klippekort, og derme få adgang til de lækre sager.

En af aktiviteterne på dagen var bl.a den populære lagkagekonkurrence.

Således også i år hvor der var ikke mindre end 9 deltagere i DM for lagkage, der er et af indslagene ved kagefestivalen.

Deltagerne kom fra bl.a Tønder, Skærbæk, Ansager, Branderup, Kolding og fra Højer deltog Højer Efterskole.

Vinder blev Ida Borchersen Henningsen fra Kolding.

Og på andenpladsen, kun et eneste point fra førstepladsen, kom de dygtige elever fra Højer Efterskole.

Børnene kunne selv lave deres egen kagemand foran SAMMEN.

Turisterne er vilde med kager og Tønder

Borgmester Jørgen Popp Petersen bød de mange kagehungrende velkommen til den sødeste festival Tønder nogensinde har huset.

Og det var en perfekt Markus Grigo, der igen i år førte publikum igennem lagkagekonkurrencen på både dansk og tysk. Markus Grigo er kendt fra Den Store Bagedyst.

En stor del af de besøgende ved kagefestivalen kom fra Tyskland og var vilde med kager og byen.

– Vi er her i dag fordi vi elsker kager og så er byen altså bare rigtig flot, lød det fra et hold fra Husum syd for Tønder.

Uden de mange frivillige og andre hjælpere ingen Sønderjysk Kagefestival

Pioneerne fra Tønder Festival, supporterne fra TM Tønder Håndbold, Asger fra Cafe Skibbroen, Carl fra Klostercafeen, Anders fra Møbelhuset 2, Tønder Erhvervsråd og her specielt Kim, Tønderhallerne, Tønder Kommune, Volkswagen og Skoda Tønder – en del af Next Mobility samt andre opg mange frivillige sørgede for at få kagefestivalen på benene i år. Og at få den pakket sammen igen.

Imerco sponserede goodiebags.

Hans Iversen & Søn sponserede hovedgevinsten – et gavekort på kr. 1.500.

Fra arrangørernes side lyder der også også en stor tak til deltagerne i DM i lagkage.

– I var med til at gøre dagen endnu mere spændende med jeres flotte lagkager.

Dommerbordet, hvor deltagerne i øvrigt sad på Wegner-stole, bestod af følgende i år:

  • Ingrid Mørch – yngste vinder nogensinde af kendt bageprogram på DR
  • Jørgen Popp Petersen (borgmester Tønder Kommune)
  • Iver Hansen, bagermester
  • Nico Wendicke, kok (Hostrups Hotel)
  • Mie Grydholt Andersen konditor (Schackenborg Slotskro)

Videoklip fra Sønderjysk Kagefestival 2026 – Youtube og TikTok

@sydnytdk

Glimt fra Sønderjysk Kagefestival i Tønder 2026 – Se HELE artiklen GRATIS på www.sydnyt.dk – GRATIS nyheder fra Sønderjylland HVER dag #sønderjyskkagefestival #kagefestival #tondern #tønder #kuchenfestival #sydnytdk #erikegvadpetersen

♬ original sound – www.sydnyt.dk – Sønderjylland

@sydnytdk

Sønderjysk Kagefestival 2026 – VINDEREN! Se HELE artiklen GRATIS på www.sydnyt.dk – GRATIS nyheder fra Sønderjylland HVER dag #sønderjyskkagefestival #kagefestival #tondern #tønder #kuchenfestival #sydnytdk #erikegvadpetersen

♬ original sound – www.sydnyt.dk – Sønderjylland

Pioneerne fra Tønder Festival var tidligt oppe for at sætte scenevogn og bord/bænke op.
Fotos/video: Bent Schulz/Marskfotografen og Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk

Kagestaderne – i alt syv, havde travlt med at sørge for de kagehungrende.
Fotos/video: Bent Schulz/Marskfotografen og Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk
Dommerbordet på dagen. Fotos/video: Bent Schulz/Marskfotografen og Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk
Dommernes vurderinger blev fulgt nøje. Fotos/video:
Bent Schulz/Marskfotografen og Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk
Der var tale om de flotteste lagkage-kreationer.
Fotos/video: Bent Schulz/Marskfotografen og Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk
Højer Efterskole – eleverne fik en rigtig flot andenplads i lagkagedysten. Fotos/video: Bent Schulz/Marskfotografen – Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk
Ikke mindre end 9 flotte lagkager blev præsenteret af de dygtige lagkage-bagere i år.
Fotos/video: Bent Schulz/Marskfotografen og Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk

Vinder blev Ida Borchersen Henningsen fra Kolding.
Fotos/video: Bent Schulz/Marskfotografen og Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk
Arkivfoto – Årets Initiativpris 2022 gik til Sønderjysk Kagefestival Tønder og blev modtaget af Julie Bjerre Hermansen og Signe Visbech Holm Pedersen fra Tøndermarsk Initiativet – begge er de kræfterne bag starten af den populære kagefestival, der om noget har fået det sønderjyske kagebord op i en fornem liga. Foto: Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk

Kagefestival fik flot pris i 2022

i 2020 gik Initiativprisen, der uddelels hvert år af Destination Sønderjylland til Sønderjysk Kagefestival Tønder, der bl.a har gjort sig rigtig meget bemærket i medierne, og har givet det sønderjyske kaffebord et løft op i den flotteste liga.
– Når et arrangement bl.a bliver omtalt på BBC, så er det fordi det har gjort sig bemærket, og det er netop den slags enhver turistorganisation er på jagt efter, lød det dengang fra Karsten Justesen fra Destination Sønderjylland.

Initiativprisen blev modtaget af Julie Bjerre Hermansen og Signe Visbech Holm Pedersen fra Tøndermarsk Initiativet. Begge har de været med til om nogen, at vække interessen igen for det sønderjyske kaffebord. Egentlig i forbindelse med Genforeningen, der som bekendt blev udsat.