Sønderborg Kommune har sat midler af til opførelsen af 32 almene boliger i Havnbjergcentret samt til 40 boliger i Rinkenæs.
Der er efterspørgsel på boliger i hele Sønderborg Kommune, og nu rykker to projekter tættere.
Byrådet har nemlig afsat midler til to boligprojekter i henholdsvis Havnbjerg og Rinkenæs.
I Rinkenæs har Byrådet afsat midler til opførelsen af 40 boliger i et spændende boligprojekt med blandende boliger ved Højløkke på et areal på knap 40.000 kvadratmeter.
Det glæder borgmester Erik Lauritzen.
– Kommunen er i dialog med et boligselskab, der vil opføre rækkehuse samt et mindre antal parcelhusgrunde i udstykningen for at sikre muligheden for en god beboersammensætning. Jeg er meget glad for, at Rinkenæs er et af se steder, vi kan se frem til at udvikle de kommende år, for Sønderborg Kommune arbejder hele tiden hårdt på at øge bosætningen, og det kræver, at vi har attraktive boliger i hele kommunen, siger han.
I Havnbjerg kommer boligerne som et led i planen for fornyelsen af Havbjergcentret. Det skal omdannes til boligområde, området skal forskønnes og nye, grønne områder skal etableres. De eksisterende butikker og liberalt erhverv i området bevares, og lige ved siden af opføres en ny dagligvarebutik.
– Der ingen tvivl om, at udviklingen på Nordals går i den rigtige retning. Sønderborg Kommune har de senere år arbejdet hårdt for at gøre området attraktivt for borgere og tilflyttere. Nu kan boligforeningen komme i gang med nye, almene boliger i Havnbjerg, hvilket er til gavn for det lokalområde, men også for hele Nordals, siger Jimmy Simonsen, der er første viceborgmester.
Byrådet har afsat midler til opførelsen af 32 almene boliger ved Havnbjergcentret.
Det er Boligselskabet DANBO (en del af Salus Boligadministration), der står bag de kommende almene boliger i området.
