Torsdag den 26. juni kl. 17.00 – 19.00 åbner Aktivitetspark Guderup med en fest – det sker på Egen Markvej 8, 6430 Nordborg.
– Kom med til en hyggelig åbningsfest fyldt med aktiviteter for både børn og voksne. Der vil være sjove turneringer, spændende skattejagt og guidede ture rundt i parken. De mindste kan glæde sig til at klappe gederne, mens hele familien kan nyde lidt godt til ganen i de grønne omgivelser.
Aktivitets Park Guderup er både et grønt, rekreativt område med masser af aktiviteter for hele familien – nu til fri afbenyttelse for alle borgere og turister, som noget helt nyt. Samtidig drives parken af mennesker uden for arbejdsmarkedet, som en del af deres vej mod nye muligheder i arbejdslivet, jf. arbejdspligten som trådte i kraft januar 2025.
Der kan læses mere og fremadrettet bookes baner, shelters mv. uden omkostning på: www.sonderborg.dk/aktivitetspark