Et halvt år efter åbningen af det nye showroom i Rødekro udvider Kvalitetsmarkiser med en gardinafdeling.
Fra uge 42 kan kunder få Faber solafskærmning og stofgardiner efter mål.
De første løsninger er allerede leveret – blandt andet til en skole på Fyn.
Den 1. april 2026 åbnede Kvalitetsmarkiser sit nye showroom i Rødekro og samlede sine udstillinger under ét tag. Her kan besøgende opleve markiser, pergolamarkiser og lameltag tæt på, mærke materialerne og få hjælp til at finde en løsning, der passer til huset. Det nye showroom er blevet taget rigtig godt imod af kunder fra Syd- og Sønderjylland. Nu bliver der også plads til vinduerne indenfor.
I uge 42 åbner virksomheden en Faber-shop med indvendig solafskærmning og stofgardiner. Udvidelsen bygger på de samme principper om rådgivning og opmåling, som allerede ligger bag virksomhedens løsninger til terrasseoverdækninger og udvendig solafskærmning.
Over 40 års erfaring med gardiner
Gardinafdelingen bringer to erfarne fagfolk i spil. Medejer Nina Gerschefski har tidligere haft egen gardin- og boligtekstilbutik i Aabenraa, mens kollegaen Dennis Juhl har drevet gardinforretning og gardinbus med udgangspunkt i Bramming/Ribe. Begge har arbejdet med rådgivning, opmåling og montering i over 20 år. Kunderne kan derfor møde to fagfolk med tilsammen mere end 40 års erfaring i den nye gardinafdeling.
Gardiner spiller i dag en synlig rolle i indretningen. Stofgardiner kan tilføre et rum farve og blødhed, mens solafskærmning kan regulere dagslys, skærme for indkig eller skabe mørke, når der er brug for det. Nina og Dennis lægger vægt på, at løsningen passer til både vinduet og den måde, rummet bliver brugt på.
Det gælder i hjemmet såvel som på arbejdspladser og institutioner. Kvalitetsmarkiser har eksempelvis netop leveret indvendige rullegardiner, screens og plisségardiner til en skole på Fyn. En del af løsningerne skulle bruges til mørklægning.
Til gardinopgaver kører Kvalitetsmarkiser i Esbjerg, Haderslev og Tønder, Sønderborg og Aabenraa samt Varde, Billund og Vejen kommuner. Ved større erhvervsordrer eller ved samlet køb af både terrasseoverdækning og gardiner tager virksomheden også opgaver længere væk. Markiser og terrasseoverdækninger leveres fortsat i hele landet.
I showroomet kan kunderne fremover opleve løsninger til både ude og inde og sammenligne produkter og materialer i virkeligheden. Når det gælder markiser og pergolaer, kan virksomheden desuden bruge digital visualisering til at vise, hvordan udvalgte løsninger vil tage sig ud ved kundens eget hus. Den nye gardinafdeling gør det muligt at få rådgivning om solafskærmning til både terrassen og hjemmets rum under samme tag.
Åbningen markeres med 25 % rabat på Faber-gardiner ved bestilling af opmåling i uge 42.
Showroomet holder desuden ekstra åbent lørdag den 10. og lørdag den 17. oktober kl. 10.00–14.00.
Kvalitetsmarkiser, Østergade 58A, 6230 Rødekro · Tlf. 92 92 17 60 · kvalitetsmarkiser.dk

