Mjøls Lystfiskeri: Full House til den unge lystfisker Mats fra Wanderup

Mats fra Wanderup er er næsten 5 år og allerede en inkarneret lystfisker. Således fangede han ikke mindre end 3 flotte regnbueørreder forleden sammen med sin far i Mjøls Lystfiskeri Rødekro. Foto: Erik Egvad Petersen - www.sydnyt.dk

Sammen med sin far er det ikke første gang Mats fra Wanderup er ved Mjøls Lystfiskeri. Og de har næsten fisk på krogen hver eneste gang. Forrige lørdag var der igen masser af hug i Mjøls. Og Mats fik hele tre flotte regnbueørreder.

De hugger bare i Mjøls Lystfiskeri Rødekro

I dag, lørdag morgen/formiddag den 14. marts 2026 blev en af de dage som lystfiskere kan glæde sig over og husker længe.

I Mjøls Lystfiskeri ved Rødekro startede dagen nemlig med hug i første kast på PowerBait på Bombarda-flåd.

– Sådan….

Se videklip længere nede i artiklen – Youtube og TikTok

Se mere om Mjøls Lystfiskeri – KLIK HER – og følg med på søens Facebook-side, der er sprængfyldt med gode tips til lystfiskerne.

Lørdag morgen den 14. marts huggede de på PowerBait – Sunshine Yellow med
hvidløg – trekrog str. 10 og Bambarda indstillet til 1,5 meter.
Foto: Erik Egvad Petersen – www.sydnyt.dk
@sydnytdk Mjøls Lystfiskeri – Lørdag morgen den 14-03-2026 hugger de på PowerBait og Bombarda – 1,5 meter dybt – Sunshine Yellow med hvidløg – trekrog str. 10 – Se mere om lystfiskeri på www.sydnyt.dk #mjøls #mjølslystfiskeri #powerbait #putandtake #sydnytdk ♬ original lyd – www.sydnyt.dk – Sønderjylland