Så er det også slut med at fange ål i ferskvand med stang og snøre og hjemtage dem.
Forbuddet gælder nu både i ferskvand og saltvand.
Bekendtgørelsen er allerede trådt i kraft den 1. august 2026.
I modsætning til forbuddet udstedt i forbindelse med erhvervsmæssigt fiskeri efter ål, er der ingen slutdato for forbuddet for lystfiskere og fritidsfiskere – sidstnævnte er dem, der fisker med eks. ruser eller krogliner efter ål.
Bekendtgørelse om forbud mod fiskeri af ål i saltvand og ferskvand1)
I medfør af § 10, stk. 1, 2. pkt., § 27, stk. 1, 2. pkt., § 30, stk. 1, nr. 1, § 32, stk. 1, og § 130, stk. 2, i fiskeriloven, jf. lovbekendtgørelse nr. 205 af 1. marts 2023, fastsættes:
Forbud mod erhvervsmæssigt fiskeri af ål i saltvand
§ 1. I ICES-underområde 3 er erhvervsmæssigt fiskeri af ål i saltvand ikke tilladt fra den 15. september 2026 til og med den 15. marts 2027.
§ 2. I ICES-underområde 4 er erhvervsmæssigt fiskeri af ål i saltvand ikke tilladt fra den 1. september 2026 til og med den 28. februar 2027.
§ 3. Hvis ål fanges ved erhvervsmæssigt fiskeri i de i §§ 1 og 2 nævnte områder og perioder skal de straks genudsættes.
§ 4. Det er ved erhvervsmæssigt fiskeri i saltvand tilladt at anvende ruser, bundgarn og bundgarnslignende redskaber til andet end ålefiskeri i de områder og perioder, som er nævnt i §§ 1 og 2, hvis betingelserne i § 7, stk. 2-5, i bekendtgørelse om betingelserne for erhvervsmæssigt fiskeri af ål i saltvand og ferskvand er opfyldt.
Stk. 2. Uanset § 7, stk. 3, i bekendtgørelse om betingelserne for erhvervsmæssigt fiskeri af ål i saltvand og ferskvand må bundgarn og bundgarnslignende redskaber, der må anvendes til andet end ålefiskeri, være forsynet med ruser, hvis ruserne er indrettet, så de ikke kan tilbageholde ål.
Stk. 3. Uanset stk. 1 og 2, er det ved erhvervsmæssigt fiskeri i saltvand tilladt at anvende ruser, bundgarn og bundgarnslignende redskaber til fiskeri af strandkrabber i de områder og perioder, som er nævnt i §§ 1 og 2 uden at betingelserne i § 7, stk. 2, 3 og 5, i bekendtgørelse om betingelserne for erhvervsmæssigt fiskeri af ål i saltvand og ferskvand, er opfyldt. Hvis ål fanges i redskabet, skal disse straks genudsættes.
§ 5. Det er ikke tilladt i de områder og perioder nævnt i §§ 1 og 2 i erhvervsmæssig sammenhæng at opbevare levende ål og lande ål, som er fanget ved erhvervsmæssigt fiskeri af ål i saltvand i ICES underområde 3 inden den 15. september 2026 og i ICES underområde 4 inden den 1. september 2026.
Stk. 2. Uanset stk. 1, er det tilladt at opbevare levende ål i anlæg på land, når ålene er fanget ved erhvervsmæssigt fiskeri og landet senest dagen før de i stk. 1 nævnte datoer.
Forbud mod rekreativt fiskeri (fritidsfiskeri og lystfiskeri) af ål i saltvand og i ferskvand
§ 6. Rekreativt fiskeri af ål i alle dens livsstadier i saltvand og i ferskvand er ikke tilladt.
§ 7. Hvis ål fanges ved rekreativt fiskeri i saltvand eller i ferskvand, skal ålene straks genudsættes og må ikke opbevares og ilandbringes.
§ 8. Det er ikke tilladt i sammenhæng med rekreativt fiskeri at opbevare ål i saltvand eller i ferskvand.
Straf og ikrafttræden
§ 9. Med bøde straffes den, der overtræder eller forsøger at overtræde §§ 1-8.
Stk. 2. Der kan pålægges selskaber m.v. (juridiske personer) strafansvar efter reglerne i straffelovens 5. kapitel.
§ 10. Bekendtgørelsen træder i kraft den 1. august 2026.
Stk. 2. Bekendtgørelse nr. 486 af 15. maj 2025 om forbud mod fiskeri af ål i saltvand ophæves.
Miljøministeriet, den 15. juli 2026
Maria Reumert Gjerding
