Julebyen Tønder dufter allerede nu af gran, og der er igen lagt op til en juleoplevelse for store og små.
Julebyen Tønder 2021 – Julebyen åbner i morgen lørdag den 6. november med et flot julemandsoptog, der starter kl. 13.00 fra Kvickly Tønder.
– Og byen er klar, lyder det fra de mange ildsjæle, der i disse dage arbejder med at julepynte – og så mangler vi lige duften af brændte mandler, varm gløgg, juletræets nåle og den prægtigste julebelysning – alt det er klart fra lørdag den 6. november – og så har butikkerne åbent hele ugen igennem – lørdage fra kl. 10.00 – 16.00 og søndage fra kl. 11.00 – 16.00 fra 6. november til og med 23. december.
Julemandsoptog, juletog, Flyvende Julemand, Julehytteby, julebelysning, butikkerne har åbent hver dag – også lørdag 10-16 – søndag 11-16, duften af gran, duften af jul, julemusik – se hele programmet på www.tonderhandel.dk )