Grænselandsudstillingen 2026 åbner sin årlige udstilling i Aabenraa den 15. august – KLIMA – DRØMME – GRÆNSELØS!

KLIMA – DRØMME – GRÆNSELØS! Det er temaet for dette års udstilling – et tema, der er udviklet i en proces i kunstnerkredsen, og som ikke blot danner ramme om årets udstilling – men ligeledes er et tema i en flerårig udstillings-og udviklingsproces.

De globale klimatiske forandringer er grænseløse.

Her kan kunsten og kunstnerne være aktive medspillere i forståelsen af den forandrede virkelighed. Kunsten kan udfordre vante forestillinger og bidrage til andre/nye oplevelser, opfattelser og løsninger.

Udstillingen er derfor en mangfoldighed af udtryk for kunstnernes arbejde med temaet: klima-drømme-grænseløs, men også et samlet statement for sammenslutningens position og potentiale i 2026.

Fra Grænselandsudstillingen udstiller 16 kunstnere – medlemmer af sammenslutningen fra begge sider af den dansk/tyske grænse.

Og sammenslutningen har inviteret gæstekunstnere fra begge sider af grænsen – i alt 14 gæstekunstnere udstiller.

Grænselandsudstillingen ønsker med udstillingen nu og i fremtiden at bygge på både tradition og fornyelse -og vil række ud til nye målgrupper og nye samarbejdspartnere. Der er således inviteret til bredt samarbejde med kunstaktører. Og det udbygges de kommende år.

Som en begyndelse er der i år en fælles koordineret åbningsdag med Galleriet: Kunst elsker Aabenraa, som åbner udstillingen Fredens Landskab. Samarbejdet markeres med en event på gågaden i Aabenraa på åbningsdagen.

Ligeledes vil der i forbindelse med Grænselandsudstillingen i Sønderjyllandshallen vises en udstilling: Gløden Indefra-en udstilling af gymnasieelever, der har været i et talentudviklingsprojekt i Haderslev, Aabenraa og Sønderborg.  

Grænselandsudstillingen:

Grænselandsudstillingen: Sønderjyllandshallen, H.P. Hanssens gade, Aabenraa

Varighed: 15. august til 30.august

Åbning: alle dage kl. 10.00 til 17.00

Fernisering:

Kl. 13.00: Event på gågaden i Aabenraa, med start ud for Skolevej 11 med performancekunstneren Daniel Mølholt Bülow. Eventen leder ned til Sønderjyllandshallen, hvor der er fernisering.

Kl 14. 00:  Fernisering på udstillingen KLIMA – DRØMME – GRÆNSELØS!

Åbningstale: formanden for Kulturudvalget i Aabenraa, Signe Becker Dhiman

Der serveres en forfriskning – og grillede ringriderpølser til de første 200 gæster.

Der udgives et katalog

Det indeholder kunstnerpræsentationer, temapræsentationer og alle aktiviteter, der gennemføres i udstillingsperioden.

Den tematiske del af udstillingen vises hos SdK  på det Danske Bibliotek i Flensborg i perioden 3.9.2026 til 26.9.2026.

Den samlede udstilling og katalog er støttet af  

Aabenraa kommune

Statens Kunstfond

Fabrikant Mads Clausens fond