Fredag den 9. januar 2026: DMI varsler blæst og snefygning, og det er startet her kl. 06.36

– DMI varsler om risiko for blæst og fygning i hele politikredsen, så følg med i informationer fra DMI og myndighederne – og overvej om du kan blive hjemme, lyder det fra Syd- og Sønderjyllands Politi her til morgen.

Varslet gælder fra klokken 06.00 her denne fredag morgen den 9. januar 2026 indtil lørdag klokken 12.00, så husk de gode råd, hvis du vælger at tage ud i trafikken det kommende døgns tid:

– Overvej om det er nødvendigt at køre ud

– Tag gerne både varmt tøj og et tæppe med i bilen, og også gerne noget mad og drikke samt en mobiltelefon, en mobiloplader og en skovl

– Hvis du tager livsvigtig medicin, er det naturligvis også en god idé at medbringe dette, hvis du skal ud at køre enten en kortere eller længere tur i sne- og vintervejr

– Foruden det vanskelige føre kan sigtbarheden også blive kraftigt forringet, så kør efter forholdene

Politiet er i kontakt med de øvrige relevante myndigheder, og de følger udviklingen og melder løbende ud, hvis vejrprognoserne ændrer sig og giver anledning til yderligere lokale anbefalinger her i det syd- og sønderjyske.