Bornholms Andelsmejeri og Arla Høgelund Mejeri vandt både guld, sølv og bronze i blåskimmelklassen ved den netop afholdte World Cheese Championship Contest i USA.
Det har været en god uge for dansk blåskimmelost på den internationale scene – og i særlig grad for Bornholms Andelsmejeri. Under World Cheese Championship Contest i Wisonsin, USA (3.-5. marts) vandt Bornholms Andelsmejeri guldmedalje i både ‘Gorgonzola’- og ’Blåskimmel’-klassen plus en bronzemedalje i sidstnævnte kategori. Dertil blev mejeriets Mycella 60+ (Gorgonzola) sammen med 19 andre oste udtaget til finalen om selve verdensmesterskabstitlen.
Det er ikke uvant for de bornholmske ’blåskimmel-specialister’ at få flotte placeringer og medaljer med hjem fra Wisconsin. Men det bliver aldrig rutine at få den slags hæder fra internationale branchekolleger, understreger en glad Per Olesen, som er mejeridirektør på Bornholms Andelsmejeri.
”Vi er stolte. Det er stort for os at vinde herovre og oveni købet få en ost udtaget til finalen,” siger han.
”En flot placering i denne konkurrence betyder også noget på markedet herovre i USA. Vi bruger det og vores kunder bruger det i deres markedsføring,” fortæller han.
Medajler til Høgelund og Birkum
Men også andre danske mejerier klarede sig flot til dette års World Cheese Championship Contest. Arla Høgelund Mejeri vandt således en sølvmedalje blåskimmel-klassen med en Danablu BGB +60. Sammen med Bornholm satte Høgelund sig på ikke færre end de 7 første pladsen i klassen.
Sidst, men ikke mindst, vandt Arla Birkum Ost i en bronzemeldalje i ’Smelteost’-klassen med en Castello Fløjl.
Selve Verdensmesterskabet i ost blev i år vundet af en fast, hollandsk komælksost: Beemster Royaal Grand Cru, fra CONO Kaasmakers.
