Borgmester Jørgen Popp Petersen har her til aften orienteret kommunalbestyrelsen
i Tønder Kommune om de verserende sager, der vedrører hans landbrugsvirksomhed.
Mødet fandt sted i byrådssalen på Tønder Rådhus og blev faciliteret af advokat Lars
Nauheimer.
– Formålet med mødet var at give kommunalbestyrelsen et samlet overblik og mulighed for at stille spørgsmål til de verserende sager. Jeg ønsker, at alle medlemmer har samme afsæt og forståelse, så vi kan fastholde fokus på kommunens opgaver, siger borgmester Jørgen Popp Petersen og tilføjer:
– Jeg har desuden beklaget overfor byrådet, at min håndtering af mine personlige forhold har givet anledning til at Tønder Kommune – de seneste 14 dage – har fået dårlige overskrifter.
Byrådsmedlemmerne fik en kort indflyvning til borgmesterens landbrug, hvor Jørgen Popp Petersen kort redegjorde for størrelsen for at give de fremmødte et indblik i landbrugets helhed. Da sagerne fortsat verserer hos myndighederne, blev der ikke gået i detaljer med de konkrete forhold.
Borgmesteren understreger at de verserende sager nu skal gå deres gang hos myndighederne og han håber, at han i den kommende tid har mulighed for at tale med så mange borgere som muligt – både i forhold til denne sag, og om politik og Tønder Kommunes fremtid generelt.
– Jeg ved, at tilliden skal genopbygges. Jeg vil derfor bruge den kommende tid på at møde borgerne og få en snak med dem om Tønder Kommunes fremtid og udvikling, ligesom jeg selvfølgelig gerne svarer på de spørgsmål, jeg kan om sagen på min gård, siger Popp Petersen.
FAKTA – vedr. Jørgen Popp Petersen svineproduktion
Jørgen Popp Petersen overtager gården i 1984 og starter svineproduktion i 1988 med 180 årssøer.
I løbet af tiden bliver der investeret og udvidet løbende til det nuværende niveau med ca. 600 årssøer med salg af smågrise.
Besætningen pr. 1. september består af:
600 søer
3300 fravænnede grise
1820 grise ved søer
250 polte/slagtegrise
I alt en besætning på 5.970 grise.
I 2023 og 2024 er der solgt cirka. 15.000 grise årligt.
I årene 1988-2025 er der i alt produceret ca. 390.000 grise på Jørgen Popp Petersens
gård.
FAKTA – vedr. klagesager til Fødevarestyrelsen
Jørgen Popp Petersen, hans dyrlæger og ansatte har klaget fem gange til
Fødevarestyrelsen på grund af håndteringen af besøgene og uenighed vedr. påbuddene,
anmærkningerne samt anmeldelserne.
