Er du mellem 12 og 15 år? Elsker du at bage?
Og har du lyst til at få en masse nye gode venner, som har samme interesse i at bage som dig?
Så er det nu, du kan tilmelde dig næste sæson af Den Store Juniorbagedyst.
Optagelserne til programmerne foregår på hverdage i august og september 2023, så du skal have mulighed for at få fri fra skole. Der vil være tale om ca. 7 hverdage i alt i perioden. Der skal også være en af dine forældre, der har mulighed for at køre dig til og fra optagelserne, som foregår tæt på Randers. Der vil være overnatninger for både dig og en forælder i forbindelse med programmerne. Du skal være fyldt 12 år på optagetidspunktet for at deltage.
Lyder det som noget for dig? Så send din ansøgning til os hurtigst muligt og senest d. 15. maj. Der afholdes casting fra d. 4.-8. juni samt en slutcasting d. 17. juni.
Skynd dig at ansøge ved at vedhæfte følgende 3 ting:
1. Et dokument (word, pdf eller lignende) hvor du skriver lidt om dig selv og dine interesser
2. Fotos af dig selv og dine kager – der må gerne være flere
3. En video hvor du fortæller om dig selv, og hvorfor det er dig, der skal være med i næste sæson af Den store juniorbagedyst
Når castingperioden stopper, udvælges de ansøgninger, der går videre til næste runde. Hører du ikke, er du desværre ikke gået videre. Grundet GDPR-regler bliver alle ansøgninger slettet efterfølgende.
Start din ansøgning
Ansøgningsprocessen er opdelt i flere trin, og undervejs skal der bl.a. gives accept fra en forælder/værge. Der er åben for ansøgning indtil 08-06-2023.
Kilde: DRTV
