Trygfondens Kystlivredning: Piger måtte hentes i land ved Lakolk Strand på Rømø

I den forløbne uge var der en del mennesker på strandene, og bl.a. måtte en gruppe piger hentes i land ved Lakolk Strand, da de var kommet for langt væk fra kysten på et SUP-board.


TrygFonden Kystlivredning
– aktionstal fra uge 29 (den 14. – 20. juli 2025)

Livredderne udfører fire typer indsatser på strandene:

  • Livreddende aktioner, hvor det vurderes, at en eller flere personer er i livsfare.
  • Førstehjælpsaktioner, eksempelvis snitsår, skader efter møde med brandmænd, bistik, forstuvninger og dehydrering.
  • Forebyggende indsatser, hvor livredderne er ude i vandet for at advare folk, der eksempelvis har taget en luftmadras/gummibåd/badedyr med i vandet ved fralandsvind, eller få dem til at svømme tættere på land.
  • Oplysende indsatser, hvor livredderne er i kontakt med badegæster om fx de lokale forhold på stranden, de fem baderåd, og hvad man skal være opmærksom på i vandet.


Syd- og Sønderjylland: 1 livreddende aktion, 78 førstehjælpsaktioner, 69 forebyggende aktioner, 1.455 oplysende indsatser

  • Lakolk: 1 livreddende aktion, 20 førstehjælpsaktioner, 38 forebyggende aktioner og 465 oplysende indsatser
  • Rindby: 0 livreddende aktioner, 7 førstehjælpsaktioner, 3 forebyggende aktioner og 269 oplysende indsatser
  • Vejers: 0 livreddende aktioner, 16 førstehjælpsaktioner, 12 forebyggende aktioner og 142 oplysende indsatser
  • Henne: 0 livreddende aktioner, 8 førstehjælpsaktioner, 4 forebyggende aktioner og 113 oplysende indsatser
  • Hvidbjerg: 0 livreddende aktioner, 17 førstehjælpsaktioner, 7 forebyggende aktioner og 245 oplysende indsatser
  • Østerstrand: 0 livreddende aktioner, 10 førstehjælpsaktioner, 5 forebyggende aktioner og 221 oplysende indsatser