Sønderborg Kommune har i budgettet for 2025 prioriteret en forbedring af de offentlige legepladser. Det betyder, at der i år kommer en ny multibane i Østerlundparken i Nordborg, en legeplads på Bjerggade i Sønderborg By, samt at legepladsen En God Omvej ved Nørrekobbel i Sønderborg opgraderes.
Sidste år blev Sønderborg Kommunes 26 offentlige legepladser gennemgået, og fejl og mangler blev udbedret. Nu går arbejdet i gang med to nye legepladser i Nordborg og Sønderborg samt renovering af en legeplads i Sønderborg.
– Vi prioriterede i budgetforliget sidste år, at der skulle gøres noget ved vores kommunale legepladser. Og det glæder mig, at vi nu kan tage fat i arbejdet og forbedre vores rekreative rum i hele kommunen. Med de nye legepladser skaber vi gode bymiljøer og rum til leg, bevægelse og samvær, siger Kirsten Bachmann, der er formand for Teknik-, By- og Boligudvalget.
Legepladser
I Sønderborg Kommunes budgetaftale for 2025-2028 er der i år afsat 1 mio. kr. til renovering af offentlige legepladser, og de er fordelt således:
• Ny legeplads på Bjerggade i Sønderborg By. Legepladsen blev nedlagt i 2023, da den var nedslidt. Nu opføres en legeborg og diverse legeredskaber.
• Legepladsen En God Omvej ved Nørrekobbel udvides. Legepladsen får en dobbelt svævebane, gynge og trampolin. I området anlægges der også nye grusstier, eksisterende stier renoveres, og der etableres en bålplads.
• Flytning af og reparation af trampoliner på Sundgade i Sønderborg.
Indenfor de faste driftsmidler:
• Ny multibane i Østerlundparken i Nordborg. På banen kan der spilles flere boldsportsgrene som fodbold, håndbold og basket.
– Det er vigtigt, at vi har attraktive byrum og grønne områder for børn, unge og børnefamilier i hele kommunen. Også byernes besøgende får glæde af de nye legepladser. Derfor har vi sat denne plan i gang, så vi kan få udbygget og renoveret vores legepladser på tværs af hele kommunen og får skabt et endnu mere attraktivt sted at bo og leve, siger Kristian Beuschau, der er næstformand i Teknik-, By- og Boligudvalget.
Arbejdet med legepladserne begynder i løbet af foråret og fortsætter hen over sommeren. Ud over kommunens 26 offentlige legepladser i parker og grønne områder, er folkeskolernes legepladser også offentligt tilgængelige.