De seneste år, med undtagelse af sidste år pga. Corona, har Skærbæk Erhverv afholdt julebanko, som primært har været rettet mod børnefamilierne, og hvor overskuddet er gået til brug for de ca. 450 juleposer, som Skærbæk Erhverv hvert år uddeler i forbindelse med vækningen af julemanden.
Dette julebanko har alle årene været en succes, og bliver derfor selvfølgelig gentaget i år søndag eftermiddag den 7. november kl. 14.00 i skærbækcentret, hvor de ”professionelle” bankofolk i Aktive Timer igen i år vil hjælpe med den praktiske gennemførelse.
Og lige som sidste år vil der selvfølgelig være amerikansk lotteri.
På samme måde som de sidste år har de forskellige butikker/erhvervsdrivende sponsoreret en lang række gevinster – til både selve bankospillet og til et amerikansk lotteri. Og igen i år er der rigtig fine præmier – dvs. der er præmier for i alt ca. 20.000 kroner
– Vi håber selvfølgelig på stor opbakning denne søndag, hvor vi på samme måde som tidligere, gennemfører bankospillet en søndag eftermiddag, lyder det fra Skærbæk Erhverv.
