Fiskestangen var rigget til med Bombarda-flåd, 3 meter forfang og en lille trekrog og PowerBait`en – Sunshine Yellow med hvidløg var klar denne søndag morgen i Mjøls Lystfiskeri ved Rødekro.
Men denne morgen var det noget helt andte der fængede.
Lige overfor fiskepladsen i SØ1 sad der en stor og flot fiskeørn i et af de høje træer.
Den holdt øje med vandoverfladen.
Ikke første gang denne kærkomne og velkomne “konkurrent” er set i Mjøls Lystfiskeri. Og denne morgen passede det hele.
Flot vejr, og så havde fiskeørnen bare lyst til at vise sig frem.
Og mens ørrederne sprang lystigt i søen, fløj fiskeørnen henover for at finde sig et bytte og afbrød gang på gang jagten for at sidde i toppen af det samme høje træ.
Den dykkede en enkelt gang, men det spejlglatte vand har nok gjort, at fiskene også kunne se denne jæger på himlen.
Stangen blev lagt til side, og synet af fiskeørnen brændte sig nærmest fast på hornhinden.
Den er særdeles velkommen her ved søen, og må hjertens gerne tage de fisk den har brug for, for at overleve, selvom den ikke har betalt for at fiske.
Se mere om Mjøls Lystfiskeri – KLIK HER



