Indbrudstyvene i det sønderjyske kan forberede sig på en “VARM JUL”…..

December er desværre også højtid for indbrudstyve.

Det sætter Syd- og Sønderjyllands Politi ind mod.

Statistikken fra tidligere år viser desværre, at indbrudstallet stiger i december. I denne tid har mange deres nyindkøbte julegaver liggende, og mange familier op mod jul og nytår forlader deres hjem for at holde jul og nytår andre steder.

I Syd- og Sønderjyllands Politikreds var 18 borgere udsat for indbrud i deres hjem i løbet af den forgangne weekend, og fremgangsmåden samt de koster, som tyven er gået efter, har været de samme. Der kan derfor være tale om den samme gerningsperson.

Efterforskningen af de 18 indbrud er i gang, og forebyggelsen af flere indbrud er også i gang:

”Vi ved, at indbrudstallet ofte stiger i julemåneden, og det er vi forberedt på. Vi har sat flere forskellige initiativer i gang, som skal gøre, at vi forhindrer så mange indbrud som overhovedet muligt. Vi ved, at indbrud kan være en meget ubehagelig oplevelse for de personer, det rammer. Derfor er det også en kriminalitetsform, som vi prioriterer højt”, siger vicepolitiinspektør Nikolaj Hølmkjær, Syd- og Sønderjyllands Politi.

Han er i front for den gruppe hos Syd- og Sønderjyllands Politi, som arbejder med opklaring og forebyggelse af indbrud i den ekstraordinære indsats her op mod jul:

”Vi flytter nogle af vores kræfter for at forebygge indbrud. Det gør vi både på gaden i form af patruljer, vi gør det i vores efterforskningsafdelinger, og vi gør det også i vores analyseafdelinger. Samtidig prioriterer vi efterforskning af de indbrud, der er begået, da det kan danne baggrund for netop at forhindre, at den samme person begår flere indbrud,” siger vicepolitiinspektør Nikolaj Hølmkjær.

Kilde: Syd- og Sønderjyllands Politi