Husk at master og din mobil hyler og vibrerer i dag kl. 12.00

Grafik - Beredskabsstyrelsen

I dag, onsdag den 7. maj 2025, bliver Danmarks mobilbaserede varslingssystem S!RENEN, der udsender advarsler til telefonen ved ulykker og katastrofer, testet. Derfor kan Norlys’ og Call mes kunder opleve, at deres mobil blandt andet hyler og vibrerer klokken 12.

Varslingssystemet S!RENEN testes onsdag den 7. maj kl. 12. Advarslerne sendes via telemasterne til alle nyere mobile enheder med opdaterede styresystemer.
Varslingssystemet S!RENEN testes onsdag den 7. maj kl. 12. Advarslerne sendes via
telemasterne til alle nyere mobile enheder med opdaterede styresystemer.

I dag klokken 12:00 kan kunder hos Norlys og Call me opleve, at deres mobiltelefon afgiver fysiske varslingssirener som hyletone og vibration, når Danmarks mobilbaserede varslingssystem, S!RENEN, testes. Ved testen vibrerer mobiltelefonen og kommer med en intens, høj tone, der fortsætter, indtil man trykker på beskeden og slår den fra.

– Danmark rammes sjældent af større ulykker og katastrofer. Men når der opstår en akut fare i et specifikt område – f.eks. en brand, ulykke eller andet – er det vigtigt, at myndighederne hurtigt og effektivt kan advare befolkningen. Her spiller mobilnetværkene en afgørende rolle med at udbrede beredskabsmeddelelser til danskerne direkte til deres mobiltelefoner, siger Daniel Askeroth, der er netværksdirektør i Norlys.

Bag S!RENEN står bl.a. Beredskabsstyrelsen, Rigspolitiet og Forsvarsministeriet. Advarslerne sendes via telemasterne til alle nyere mobile enheder med opdaterede styresystemer. Norlys bruger teknologien CBC, Cell Broadcast, til at udsende de lokationsbestemte beskeder med lyd, tekst og vibrationer til kunderne.

Læs mere om S!RENEN på sirenen.dk