Foredrag: hør om verdens største haj fra Gram Lergrav

Enhedsleder for Naturhistorie og palæontolog Mette Elstrup fra Museum Sønderjylland viser haj-virvlen frem - skelettet ligger sandsynligvis stadig i Gram Lergrav og venter på at blive fundet. Foto: Museum Sønderjylland

I starten af marts kunne Museum Sønderjylland offentliggøre et helt nyt og omfattende megalodon-studie fra DePaul University i Chicago. 

Studiet undersøgte megalodon-hvirvler fra Belgien og Gram Lergrav. Studiet kunne konkludere, at det ikke kun var en kæmpe haj som levede i Gramhavet for 10 millioner år siden, men at det faktisk var den største, som nogensinde har levet. 

Det betyder helt enkelt, at verdens største haj har svømmet lige her i Sønderjylland, og dens fossiler er fundet i Gram Lergrav i 1978.  

Den 20. maj kl. 19 kan du komme og høre palæontolog Mette Elstrup fortælle hvad man ved om megalodon hajen og om den verden, Gramhavet, hvor verdens største haj levede og endte sine dage for 10 millioner år siden. 

Du kan købe billetter online på MSJ.dk (anbefales, da der er begrænset antal pladser), eller i døren på dagen. 

Foredrag i samarbejde med Folkeuniversitetet