– Er vi klar til oversvømmelser i Sønderjylland?

Klimaprojektet ved Mølleåen kræver flytning af bådepladser. Foto: Erik Egvad Petersen - www.sydnyt.dk

Regn i store mængder i det sydlige Tyskland har udviklet sig til den største naturkatastrofe i landet. Regnvejret, der udløste katastrofen, der ifølge tyske medier har kostet mere end 100 menneskeliv, er på vej til delstaten Bayern og her forventes der ekstreme vejrforhold nu på søndag.

Er Sønderjylland forberedt på højvande?

Masser af regn og østenvind og dermed højvande i eks. Aabenraa fjord betyder oversvømmelse. Ikke kun i Aabenraa, men også Sønderborg og Haderslev er udsatte områder når det gælder vand.
PT. er det eneste klimaprojekt under opførelse i Sønderjylland i Aabenraa, hvor man vil klare situationen med højvande i Slotsmølleåen med et par store vandpumper på den anden side af Flensborgvej.

https://www.zdf.de/gesellschaft/plan-b/plan-b-stadt-land-flut-100.html

https://youtu.be/J3OCBsGFJew

Annonce