Andelsselskabet Norlys: Vækstpuljen uddeler støtte for knap 19 mio. kr.

I årets anden uddelingsrunde i 2026 har Norlys Vækstpulje sat navn på de initiativer, som den støtter økonomisk. I alt er der uddelt støtte for knap 19 mio. kroner til i alt 326 forskellige projekter og initiativer.

75.000 til god stemning i Haderslev, 50.000 til en padelbne i Løjt/Aabenraa kommune og 150.000 til klubhus Tønder Handelsskole er blandt modtagerne – se den totale liste nederst i artiklen.

Sommeren nærmer sig, og en lang række foreninger, startups og forskellige initiativtagere kan nu se frem til at realisere deres projekter med støtte fra Norlys Vækstpulje.

I alt har Norlys Vækstpulje i årets anden uddeling støttet 326 forskellige initiativer med knap 19 mio. kroner.

– I Norlys investerer vi langsigtet i den fremtid, vi alle er en del af. Det gælder både den infrastruktur, der forbinder os, men også de idéer, der kan udvikle samfundet. Med Norlys Vækstpulje er vi med til at gøre gode idéer til virkelighed – hvad enten det handler om at styrke lokale mødesteder eller udvikle nye teknologier, siger Jens Erik Platz, bestyrelsesformand for Norlys a.m.b.a.

Projekterne i denne runde spænder bredt – fra klassiske foreningsprojekter og mødesteder til nye teknologiske løsninger og iværksættervirksomheder, der blandt andet arbejder med den grønne omstilling. Det samme gør de konkrete støttebeløb, der går fra knap 2.500 kroner til en danseklub i Bramming og helt op til 250.000 kroner til et nyt multihus i Løgstrup.

Tre innovative projekter får støtte til at udvikle nye løsninger

Andelsselskabet Norlys Vækstpulje støtter primært projekter i de områder, hvor selskabets andelshavere bor, men giver også støtte til innovative initiativer, der kan skabe udvikling, vækst og arbejdspladser.

I denne omgang har Andelsselskabet Norlys Vækstpulje blandt andet besluttet at støtte virksomheden Herd Robotics fra Odense med 90.000 kroner. Herd Robotics skal bruge støtten til at videreudvikle en autonom markrobot, der mekanisk bekæmper rodukrudt i græsmarker uden brug af pesticider. Målet er at give landbruget et mere bæredygtigt og effektivt alternativ til den nuværende ukrudtsbekæmpelse.

– Vi ønsker at bevise, at bæredygtighed og effektivitet ikke er modsætninger. Vores mål er at give landmænd et værktøj, der både reducerer behovet for kemi, sænker ressourceforbruget og skaber en mere rentabel drift. Støtten fra Andelsselskabet Norlys Vækstpulje bringer os et vigtigt skridt tættere på den vision, siger Andreas Sørensen, administrerende direktør i Herd Robotics.

Desuden har Andelsselskabet Norlys Vækstpulje støttet Acckon fra DTU-Skylab med samlet 150.000 kroner til udvikling af en prototype på en maskine, der skal forbedre sortering og genanvendelse af plast i udtjente fortøjningsreb fra den maritime industri. Projektet skal bidrage til bedre ressourceudnyttelse og understøtte den grønne omstilling.

– Støtten betyder, at vi kan teste vores løsning i praksis og komme et vigtigt skridt tættere på markedet. Vores ambition er at muliggøre genanvendelse af udtjente fortøjningsreb samt skabe en effektiv løsning til dette, siger Clara Anna Olsen, administrerende direktør i Acckon ApS.

Endelig modtager Biomcare ApS fra Mårslet ved Aarhus 150.000 kroner til at videreudvikle en DNA-baseret løsning, der kan identificere jordbårne plantesygdomme og give indsigt i sygdomspres, før afgrøderne etableres. Den tidlige indsigt kan hjælpe landmænd med at træffe bedre beslutninger og reducere både tab og unødvendigt ressourceforbrug.

– Med støtten fra Andelsselskabet Norlys Vækstpulje kan vi accelerere den videre udvikling af vores teknologi. Målet er at give landmænd og rådgivere et endnu bedre beslutningsgrundlag gennem tidlig indsigt i sygdomspres, så de kan træffe bedre beslutninger, før problemerne udvikler sig i marken, siger Regin B.V. Jensen, administrerende direktør i Biomcare ApS.

Andelsselskabet Norlys Vækstpulje uddeler støtte tre gange i løbet af året, og de initiativer, der ønsker at få del i årets sidste uddelingsrunde, skal indsende deres ansøgning senest 1. oktober klokken 12. Mere information om processen kan findes via hjemmesiden.

Se alle de projekter i Syddanmark, der fik støtte i denne omgang fra Andelsselskabet Norlys – KLIK HER