Aabenraa Bjergmarathon 2026 – AFLYST!

Aabenraa Bjergmarathon er blevet et fast indlæg og en del af byens liv hvert år.

Men hvis du er en af dem, der har planlagt at deltage i år, så kan du godt drosle ned for træningen hvis man kigger på arrangementets Facebook-side:

Vigtig meddelelse til alle

Aabenraa Bjergmarathon aflyses i 2026

Styregruppen for Aabenraa Bjergmarathon har i de senere år oplevet en stor udskiftning. Vi er nået til den erkendelse, at det ikke i den proces, på trods af gentagne forsøg, er lykkedes for os at sikre de tilstrækkelige kompetencer og erfaringer i specielt styregruppen til at sikre en forsvarlig planlægning og dermed en forsvarlig afvikling af Bjergmarathon til sommer.

Vi har derfor besluttet at aflyse Aabenraa Bjergmarathon i 2026.

Alle tilmeldte får refunderet deres tilmeldingsgebyrer hurtigst muligt.

En sådan beslutning har konsekvenser for mange, og vi vil derfor benytte lejligheden til at takke alle dem, der igen i år havde givet tilsagn om at løbe eller hjælpe, herunder vores trofaste sponsorer og samarbejdspartnere.

Vi håber, at alle fortsat vil være med, for styregruppen fortsætter og vil bruge sine kræfter i 2026 på at sikre en forsvarlig planlægning af Bjergmarathon i 2027.

Vi glæder os til at gennemføre Aabenraa Bjergmarathon lørdag den 19. juni 2027

Silvia Sørensen, Thomas Hunderup, Mette Bregnhøj, Elke Dahl og Henrik Jessen